Arka Plan ( Background )

 

Yapılan organizasyonlarda dikkat edilmesi ve düzenli bir çalışma sistemi oluşturulması için background ( arka plan ) önemli bir yer teşkil etmektedir. Organizasyonun tamamen seyir ini ve gidişatını değiştirecek bir faktördür. Organizasyonda işin sağlıklı gitmesi tamamen doğru planlanarak gerçekleştirilir ve de hepsi birbiri ile doğru orantılı şekilde ilerlemek zorundadır. Yapılan işte planlamalardan birinin sekteye uğraması domino etkisi yaratarak organizasyonun sıkıntıya düşmesine sebep olur. Çünkü arka plan dediğimiz nokta işin bel kemiğini oluşturur.  Bu alan oluşturulurken işin alanın dan bağımsız bir alanda ne çok uzak nede çok yakın bir noktada olmaması gerekir. Yakın olması iş esnasında karışıklığa sebep olur uzak olması ise zaman kaybı işte aksamalara mahal verir. Arka planın sadece yakın yada uzak olması yeterli değildir.  Bu bölümde çalışacak kişi tecrübeli olması her detayı düşünecek ve analitik olması gerekiyor.

 

Bu bölümde çalışacak kişi çalışma alanında bölümler oluşturulması gerekiyor tabak bölümü , bardak bölümü , diğer ekipmanlar ile ilgili ekipmanların hem düzenli toplanması hem de düzgün yerleştirilip iş bittikten sonra iyi bir şekilde istiflenip kasalanması gerekmektedir.

 

NOT:  Her organizasyon kendi içinde farklı planlamalar gerektirir. Bu planlamalar organizasyon yönetmeni tarafından yapılır ve işin her detayı düşünülür. Bu detaylar sadece organizasyon ile ilgili değil müşterinin kitlesi de önemlidir. İşin bir şirket organizasyonu olması, bir açılış organizasyonu olması yada iftar yemeği organizasyonu olması bu planlamalar da tamamen etkileyecek faktörlerdir.