İngilizce bir kelime olan brunch, İngilizlerin sabah ve öğlen saatleri arasında yedikleri bir öğündür. Türkiye’de genellikle daha çok pazar günleri yaygın kullanılan bir yemek öğünüdür. Brunch dediğimiz kahvaltı nitelikli yemek formatı, sabah kahvaltısı ile öğle yemeğinin birleşmesine  denilir. Türkiye'de yeni, yeni benimsenmeye başlayan İngiliz kültüründen dünya kültürüne yerleşmiştir. Bizim kültürümüzde ise Sabah ile öğle vakitleri arasında kalan zaman dilimi olarak da ifade edebiliriz.

 

Yoğun çalışma hayatında zaman kavramını hepimiz kaybediyoruz. Günümüzde zamana karşı ihtiyacın arttığı ve yaşam temposunun yoğunlaştığı, hayatımızda bazı ritüellerin değişerek yeni çeşitlere bürünüp yaşamımızın içerisinde yer almaya başlamıştır. Değişimlerden birisi de Pazar günü yapılan kahvaltının “Brunch” ile ifade edilmesidir.

 

Brunch genellikle hafta sonları yapılması tercih edilen bir öğündür. Çünkü hafta sonları geç saatte yataktan kalkan insanların aile ve dostlarıyla yapılan hafta sonu kahvaltıları brunch sayesinde uzun süreli yapılabilmektedir. Çalışan insanlar için hafta sonlarının vazgeçilmezi olan Pazar günlerinde, güne güzel başlamanın yolu güzel bir “Brunch” tan geçer.

 

Catering sektöründe de “Brunch”ın birçok çeşidi ve içeriği oluşturulmuştur. Herkesin bütçesine uygun farklı brunch türleri sunulmaktadır. Açık Büfe kahvaltı, Set Menü Kahvaltı, Serpme Kahvaltı olarak hazırlanır. Açık büfe kahvaltıda istenildiği kadar yenilebilmesi mümkündür. Brunch konusunda sadece restoran ve cafeler değil, kalabalık bir kitleye hitap ediyorsa bu etkinlik Catering Organizasyon firmaları hizmet vermektedir.