YEMEK YEMENİN DIŞINDA BİR ŞEY ; CATERİNG ORGANİZASYON .

 

Catering denilince akla gelen ilk şey toplu yemek hizmetleri oluyor. Hâlbuki Catering  kelimesi organizasyon içindeki  yemek ile ziyafet hizmetlerinin bir araya gelmesi ile ölçülü bir tanımlamadır. Diğer bir değişle toplu yemek hizmetlerinin Catering olarak tanımlanması doğru bir ifade değildir.  Dilimize İngilizceden uyarlanan Catering in kelimesinin asıl  anlamı ziyafet ikram hizmetleri olarak bilinmektedir. Zamanla fabrikalara, okul vb işletmelerin personel yemek ihtiyaçlarını karşılayan firmaların bu ismi  unvanlarının sonuna eklemeleri ile birlikte asıl anlamından uzaklaşarak farklı bir boyut kazanmıştır.

 

Catering Organizasyon sektörü Türkiye de hala belirli bir kalıba oturmuş olan bir sektör değildir. Bunun başlıca iki nedeni bulunmaktadır bunlardan ilki ve en önemlisi profesyonel nitelikte ziyafet ve ikram hizmetleri sunan firmaların yeterli sayıda olmamasından kaynaklamasıdır. Ülkemizde her sektörde olduğu gibi işten anlamayan insanların bilip bilmeden derme çatma anlayışlarla bu sektörde faaliyet göstermesi sektörün büyümesini engelleyen en önemli sebep olarak gösterilebilir. İkinci neden ise kişilerin veya kurumların ziyafet ve ikram hizmetleri konusunda ki masrafların gereksiz olduğuna inanmalarından kaynaklanmaktadır.  Bu düşüncenin oluşumunun nedenini de  birinci neden de sıraladığımız eksiklikler oluşturmaktadır. Sektörün hem ekonomik hem de profesyonel anlamda gelişmesi için sektöre yenilikler katan araştırmacı ve işini gönül veren işletmelerin sayısının artması gerekmektedir. 

 

ORGANİZASYON  HİZMET ALANLARI

 

Catering hizmetlerinin uygulama ve tercih alanları şu şekildedir.

 

Fabrika açılışları - Özel kutlamalar - Düğün , nişan sünnet kutlamaları - Yıl dönümü ve kutlama çalışmaları Bayi toplantıları -  Fuar ve tanıtım organizasyonları - Ürün tanıtımları - Eğitim seminerleri -

Sosyal Etkinlikler - Tekne Turları -  Konser ve Festivaller - Dekorasyon ve süsleme hizmetleri -  Animasyon hizmetleri