Bu bölümde Catering Organizasyon sektörüyle ilgili merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan hizmetleri en uygun ve güvenilir kaynaklardan temin etmeniz amaçlanmıştır. 

 

A LA CARTE / ALAKART YEMEK:  Fransız kökenli bir terim olan A’la carte, oturmalı yemek düzeninde mekanın belirlemiş olduğu ve  menü içinde her biri ayrı ayrı fiyatlandırılmış, verilen siparişe göre anlık hazırlanıp servise sunulan yemek servis sunumunun genel adıdır.  

 

BANQUET / BANKET /  SET MENÜ YEMEK : Özel davet organizasyonlarında en çok tercih edilen yemek sunum şeklidir. Bu hizmet de menü içeriği daha önceden belirlenmiş olup, davetli misafirlere seçme hakkı tanımayan, Menüsü genel olarak Ordövr  dediğimiz soğuk apertif ürün gruplarından oluşan tabak sunumu ile başlar, soğuk tabağı bitmeden ara sıcak ikramları aynı tabak içine servis edilir.  Daha sonra boşalan servis tabakları toplanır ve ana yemekten oluşan sıcak tabağı servis edilir. Ana yemek servisiyle birlikte menü içerisinde var ise, salata tabağı peşinden servise sunulur.  

 

LUNCH BOX / PAKET YEMEK  : Paket yemek sistemi, diğer adıyla Lunch Box pratik ve en hesaplı yemek ikram çözümüdür. Bu hizmet içeriğinde en sık kullanılan menü şekli soğuk sandviç menüsüdür. Menü içeriği istenilen şekilde düzenlenebilir. Lunch Box menüsünde, soğuk sandviç dışında kahvaltı, döner, köfte, her türlü sulu yemek ve ızgara çeşitleri kullanılabilir.  

 

KOKTEYL PROLANGE: Kokteyl ve açık büfe yemeği birbiriyle buluşturan, , kokteyl menüsüne ek olarak tüketimi ve servisi kolay, tek bir çatalla rahatlıkla yenilebilen ürünlerin bir arada bulunduğu açık büfe ikramlarla zenginleşen bir yemek ikram türüdür.   

 

COFFEE BREAK : Menü içeriği genel olarak çay, kahve ve unlu mamullerden  oluşan bir İkram çeşididir.  Coffee Break menüleri  pratikliği ve kısa süreli misafir ağırlamalarında çok tercih edilmektedir.   

 

FINGER FOOD / MİNİ ATIŞTIRMALIK : Genellikle kokteyl organizasyonlarında ayak üstü yemesi kolay olan minik aperatiflere verilen genel bir tanımlamadır.  

 

SERVANT  : Yemek sunumunda kullanılacak olan çatal, bıçak, bardak vb. servis ekipmanlarının, servis personeli tarafından kullanılması için yapılmış olan dolaplı istasyonlara verilen genel bir isimdir.  

 

SKIRT /SKÖRT  : Genel olarak açık büfelerde servis masasına giydirilen masa eteğidir.      

 

KUVER  : Yemek düzeninde kişi veya sandalye hesaplamasına göre servis planlaması için kullanılan bir terimdir.     

 

Bruşetta; İnce dilimlenmiş baget ekmeği üstüne tercihe göre közlenmiş patlıcan, labne peynir, domatesli sucuklu karışımlar vb. sürülerek yapılır. Ayak üstü organizasyonlarda elle yenmek üzere sunulur.  

 

Krudite; Fransız mutfağında crudité ; çiğlik, çiğ yenen şeyler anlamına gelir, bizim mutfağımıza bardak içinde limon suyuna batırılmış, ince uzun kesilmiş salatalık, havuç dilimleri şeklinde girmiştir. Çatalsız, elle dip sosa batırmak suretiyle yenir. Genel olarak kokteyllerde gelen cips, kuruyemiş gibi aperatif şeylerin tümüne birden bu isim verildiği de görülmektedir.  

 

Panna Cotta; Kuzey İtalya orijinli bir tatlıdır.

İsmi pişirilmiş krema anlamına gelir, kreması ; Süt, krema, vanilya, ve yumurta sarısından oluşur. Ocakta ya da fırında pişirilir. Bardakta veya soğuyunca kalıpla ters çevirmek suretiyle servis tabağında sunumu yapılmadan önce tercihen ekşi veya tatlı soslarla servisi yapılır.  

 

Wrap; İtalyan mutfağında tortilla ekmeği içine beyaz et, kırmızı et ürünleri ile birlikte çeşitli sebzeler de ilave edilerek rulo şeklinde sarılır, tek lokmalık şeklinde kesilerek servis yapılır.

Bizim mutfağımızda ise Wrap dürüm adını almıştır. Tortilla ekmeği ise lavaş. 

Şekil olarak birbirlerine benzeseler de tortilla ile lavaş ekmeği arasında birçok fark var. Örneğin lavaş; un, su,maya ve tuzdan ibaret iken tortilla ekmeğine yağ, şeker, karbonat konur.  

 

Tapas; Organizasyonlarınızda menüye şöyle bir bakarken bazı kelimelere rastlarsınız. Bu işin çok da içinde değilseniz merak edebilirsiniz. Bunlardan biri Tapas...Nedir Tapas? 

Tapas; İspanyolların kültüründen dünyaya yayılmış tadımlık meze çeşitlerine denir. 

İspanyollar öğle yemeğinden önce içeceklerinin üstüne salam dilimi koyarlarmış bu bardağın içine herhangi bir yabancı maddenin girmesine engeller hem de tadımlık amaçlı konurmuş. Sonraları her içecekle farklı bir meze sunulur olmuş. Zamanla dünyaya yayılmış.