Brunch Plus, yenilikçi vizyonu ile sektöründe bir ilke imza atarak, müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilmek için CRM programına geçiş yaptı. Amacımız daha profesyonel bir hizmet anlayışını müşterilerimize ulaştırmaktır.  

CRM Hakkında kısa bilgi:
CRM, bilgi teknolojileri odaklı bir kavram olarak görünmesine rağmen, CRM aslında yeni bir yönetim felsefesi ve kurumsal bir anlayıştır. Müşteri odaklı satış ve pazarlamanın ardından müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutmak anlayışının hâkim olduğu bu yönetim felsefesinde, uzun süreli müşteri ilişkileri ve müşteri sadakati hedeflenmektedir.

CRM, çoğu kez bir yazılım ürünü veya projesi olarak algılandığı için de felsefesi bazen anlaşılamamaktadır. CRM, günümüz şartlarında elbette bilgi teknolojileri kullanmayı, kurumların kendi fonksiyonlarına uygun yazılım programlarına ya da sistemlerine sahip olmasını gerektirmektedir. Fakat herhangi bir sektöre uygulanan CRM Projesinde asıl ön planda tutulacak olan konu kurum veya kuruluşun böyle bir sisteme geçmeye hazır olması, danışmanlık görevini üstlenen firmaların ise uzmanlığı, konuların başında gelmektedir. Çünkü bir CRM projesinin uygulanabilir ve aktif bir şekilde kullanılabilmesinin ön koşulu herhangi bir kurum veya kuruluşun, yönetimini CRM felsefesi üzerine kurmasıyla başarıya ulaşmaktadır.