YAĞLAR

 

En Faydalı Yağ Hangisi?

 

Yaptıkları araştırmalar neticesinde beslenme uzmanları;

 

"Doğal yağ içeren zeytinyağı, tereyağı, balık, ceviz gibi gıdaları tüketmekten çekinmeyin. Bunlar kalbe zarar vermek bir yana faydalı bile oluyor. Eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız daha fazla zeytinyağı ve balık ağırlıklı beslenin. Daha bol ceviz ve benzeri yağlı tohum tüketin. Doymuş yağ ihtiyacınızı tereyağından karşılayın" dediler. Yağın miktarı kadar içeriği ve yapısı da önemli. Farklı tipte yağlar var.

Doymuş yağlar ; tereyağı, içyağı, kuyrukyağı, margarinler.

Doymamış yağlar;  zeytinyağı, ayçiçeği, mısırözü, pamuk yağları, balıkyağı.

Trans yağlar ; Sağlık için zararlı oldukları kabul edilmiş bir bilgidir.

 

Uzmanlara göre dikkat edilmesi gereken husus, doymuş yağların tüketimini abartmamak. Doymuş yağ olarak en güvenilir seçenek tereyağı.

Obeziteyle savaşırken yağ miktarını azaltmak yerine doğal yağlardan yeterli miktarda tüketmek önemlidir. Önemli olan karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmaktır. Aksi halde kalp damar hastalıkları, diyabet, tansiyon, obezite karşılaşılması kaçınılmaz sondur.

 

Karbonhidratları seçerken de özellikle sebzelere, yağlı tohumlara, bakliyata yöneleceğiz. Şekeri, unu, nişastayı mümkün olduğu kadar azaltacağız. Yağ ihtiyacımızı yapay değil, doğal yağlarla karşılayacağız.

Tercihimizi önce zeytinyağından ve tereyağından yana kullanacağız.

Brunch Plus’ın önce sağlık dediği iş anlayışında umarız bu bilgiler sizlere de ışık tutabilir. Sağlıklı günler dileriz.