Önce insan ve sağlık diyoruz. Bu nedenle Kalite ve Hijyen Yönetimini birinci sırada tutuyoruz. Yediğiniz yemeğin lezzeti, sunumu kadar sağlığa uygun olup olmadığını da denetliyoruz.

Önce insan felsefemiz doğrultusunda personel eğitimlerinin de öneminin farkındayız. Biz öncelikle çalışanlarımızı önemsiyor, iş sağlığı ve güvenliğini sağlıyor, kalite ve hijyen konusunda hangi basamakları takip etmeleri gerektiğini tekrar tekrar paylaşıyoruz. Aylık personel eğitimleri ile sürekli bilinçli kalmak ilkemiz. Dikkatli ve bilinçli bir ekibin lezzetli sunum yapması, müşteri memnuniyetini ve insan sağlığını ön planda tutması ilk hedefimiz.

Mutfak kurulumundan itibaren, personel işbaşı eğitimleri, kılık kıyafet yönetmeliği, el yıkama talimatı, bone, maske, kolluk, eldiven kullanımı olmak üzere temel eğitim konularımızı her pozisyondaki personelimize teker teker anlatıyoruz. 15 günde bir tüm çalışanların bir arada olduğu eğitim saatlerinde periyodik eğitim tablomuzu takip ediyoruz. 6 ayda bir işlenen eğitim konularından ufak sınavlarla personelimizin bilgisini ölçüyoruz ve ufak ödüllerle bu bilinci ayakta tutmaya çalışıyoruz. Mutfaklarımızda gıda mühendisimiz tarafından yapılan denetimler sonucu puanlama sistemi uyguluyoruz ve tam başarı sağlayan, istikrarını koruyan projelerimize bilinçli çalışmaları için ödüller veriyoruz. Her ay, ayın elemanını belirlemek için, mutfak şefinin takip ettiği bir sistemle tüm hijyen ve kalite standartlarına uyum sağlıyoruz. Amacımız şeften bulaşıkhane personeline kadar bu ciddiyeti ayakta tutmak.

Temel eğitimlerden sonra, hammaddenin mutfağa girişi, depolanması, muhafazası, işlenmesi ve sunumuna kadar olan süreci HACCP ( Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi) sistemi ile takip ediyoruz.

Donuk ürünlerin muhafazası, ayıklanması, sebze ve meyvelerin dezenfeksiyonu, et ve et ürünlerinin, süt ve süt ürünlerinin,bakliyatların her ürün grubunun ayrı ayrı muhafaza, depolama ve etiketleme talimatını bıkmadan anlatıyor, takip ediyor ve denetliyoruz.

Günlük olarak mutfakta pişen ürünlerden tek tek şahit numune alırız. Aldığımız her bir tedbire rağmen sizin herhangi bir rahatsızlık halinizde şahit numunelerimizi anlaşmalı laboratuvarımızda test eder, günlük işlediğimiz hijyen kayıtlarımızı HACCP sistemi çerçevesinde kontrol ederiz. Sistemli çalışmamız neticesinde son durumu sizinle paylaşıp raporluyor oluruz.

Güvenilir ve şeffaf çalışma anlayışı ile amacımız aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmak. Biz kendimize inanıyoruz. Her günü verilen bir şans olarak görüyoruz. Her gün yeni şeyler öğrenmek ve öğretmek bizi ayakta tutan ilk şey. Biz bundan besleniyoruz.

Önceliğimiz insan… önceliğimiz sağlıklı ve hijyenik yemek...

 

 

 Sahip olduğumuz kalite belgeleri:

·         ISO 9001 – 2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ

·         ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ

·         ISO 14000 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ

·         OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM BELGESİ