Organizasyon planlama süreci

 

Bir organizasyonda yapılacak olan işin planlama kısmında işin nasıl gerçekleştirileceği konusunda sistemin ilerleyişini sizleri bilgilendirmek için aşağıda bilginize sunuyoruz.

Öncelikle satışı gerçekleşen organizasyonlar, tüm detayları ile birlikte satış pazarlamadan gelen veriler ve bilgiler üzerinden yürütülür. Satış gerçekleştirdik ten sonra operasyon birimine gelir ve iş ile ilgili gerekli yazışmalar planlamalar birimlere dağıtılarak işin merkezde sağlıklı bir şekilde planlaması yapılmaktadır.

Operasyon birimi işin üretim aşamasından işin sonlandırılmasına kadar geçen süreç ile ilgili her detay tamamen sorumludur. Yapılacak olan organizasyonun yeri, Saat aralığı, uzaklığı, tamamen işin farklı bir boyutudur. Öncesinde müşteri ile görüşüp organizasyonun yapılacağı alanın ziyareti yapılır, gerekli notlar alınır ve planlamaya dahil edilir. Her iş birbirinden farklılık gösterir Bir kokteyl organizasyonu ile set menü yemek yada açık büfe kahvaltı , Brunch tamamen farklı planlamalar gerektirir. Nedeni ise her işin farklı hazırlık süreçleri ve sunumları vardır. Bunları göz önünde bulundurarak işlerin planlama ve gidiş saatleri bunlara göre belirlenir.

Hazırlığı basit olan bir Coffee Break Yada kokteyl organizasyonlarına bile en az iki saat öncesinden alanda olup hazırlık aşamasına  geçilmelidir. Araç organizasyon alanına ulaştıktan sonra malzeme ve ekipmanların düzgün bir şekilde alana alınması mutfak planlamasının rahat çalışılabilecek şekilde planlaması alanın en uygun şekilde yerleşim yapılması gerekmektedir. Organizasyonlarda önemli olan mutfak kısmının düzgün ve planlı şekilde yerleştirilmesi iş akışını ve işin gidişatını doğrudan etkileyen faktördür. Özellikle kokteyl organizasyonları hızlı bir şekilde gerçekleşir ve yapılır. Çalışacak personel ile iş başlamadan önce iş ile ilgili tüm detayları paylaşmak ve herkesin görev paylaşımını yapmak adına ayak üstü organizasyon sürecini anlatarak onların işe hakim olmaları sağlanır. Bir kokteyl organizasyonunda giriş gelişme ve sonuç şeklinde ilerleriz. Yani, öncelikle soğuk aperatifler ardından sıcak geçmeler ve sonrasın dada tatlı servisi yapılarak sonlandırılır. İş başladıktan sonuna kadar operasyon biriminde çalışan yönetmen arkadaşımız sürekli işin gidişatı takip etmek aksaklık varsa çözmek  ve müşteri ile dia lok halinde olmadır. Yapılan bütün organizasyonlarda planlamalar genelde aynıdır sadece birbirinden farklı olan organizasyonlarda değişkenlik gösterir.  Organizasyon bittikten sonra müşteri ile görüşüp düşüncelerini  alarak işi sonlandırmış oluruz.

İstanbul Catering Organizasyon firmaları arasında en akıcı ve en donanımlı sisteme sahip olan firmamızı yerinde ziyaret ederek çalışmalarımızı bizzat yakından takip edebilirsiniz.